Před 130 lety se narodil Josef Vaněk (vlevo na fotografii společně s tehdejším prezidentem Edvardem Benešem), vizionář a nesmírně pracovitý člověk, který Třebíči starostoval v letech 1925 až 1939. Dokázal lidi přesvědčit, že to co budují, budují nejen pro sebe, ale i pro generace budoucí. Už jenom to, že byl zvolen ve svých 38 letech, dává tušit, jak byl mezi lidmi vážený a oblíbený. Rovněž se stal poslancem Národního shromáždění za Československou stranu národně socialistickou.

Pozval do Třebíče architekta Bohuslava Fuchse, který je autorem říčních lázní na Polance i spořitelny na Karlově náměstí. Díky Josefu Vaňkovi máme vybudovaný vodovod z Heraltic, vodárenskou věž na Kostelíčku, za jeho působení na radnici se začaly stavět obecní domy, podporoval se Sokol a přispěl ke vzniku Tyršových a Lorenzových sadů. Kdyby si pro něj v roce 1939 nepřišlo gestapo, nebyl zavražděn 23.5.1944 v Buchenwaldu a mohl dál pracovat pro Třebíč, asi by naše město vypadalo malinko jinak. Myslíme, že Třebíč lepšího starostu ve svých dějinách neměla.

Zdroj fotografie: Wikipedie

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This