5. červenec patří v kalendáři naším moravským patronům Cyrilu a Metodějovi. A musíme říct, že u nás v Třebíči mají tito bratři výsadní postavení.
“Sejdeme se u Cyrila“. Kolikrát už jsme tuto větu řekli a nebo slyšeli, když jsme si domlouvali schůzku. Je to místo, kam chodíme zapalovat svíčky jako vzpomínku na naší historii. Dívají se na nás shovívavě, tak jak jim to určil jejich autor sochař Ludvík Šimek a jak je podle jeho návrhu vytesal sochař Bernard Otto Seeling. Sousoší bylo vytvořeno k tisícímu výročí příchodů těchto poslů víry a vzdělání na Moravu roku 1885. Duchovním otcem nápadu na toto sousoší byl kaplan kostela sv. Martina František Diviš. Těmto patronům Moravy bylo symbolicky určeno místo, kde býval kdysi pranýř a popraviště. Občané Třebíče na tuto stavbu uspořádali veřejnou sbírku a vybrali 2 487 zlatých. Slavnostně bylo sousoší posvěceno 16. srpna 1885 během dvoudenních slavností.
Kdo ale vlastně tito dva pánové byli?
Cyril (narozený jako Konstantin) i jeho starší bratr Metoděj (narozený jako Michal) byli syny byzantského císařského úředníka Lva žijícího v Soluni. Oba byli velmi vzdělaní a měli před sebou slibnou kariéru. Konstantin byl profesorem filozofie a Michal byl státní úředník. Oba se svého postavení vzdali a smysl života našli ve víře. Přijali svá nová jména, opustili svoji vlast a na popud knížete Rostislava, který požádal byzantského císaře o pomoc, přišli k nám na Moravu. A pro naše předky to byl důležitý mezník. Vytvořili nejen jazyk hlaholici, ale svým působením dali základy naší kultury.
V roce 1990 při návštěvě naší země papež Jan Pavel lI. pronesl o významu odkazu bratrů ze Soluně tyto věty: ,,Kdyby se bylo podařilo učinit vás hluchými a slepými vůči těmto hodnotám, vůči Kristu, Bibli či církvi, stali byste se cizinci ve své vlastní kultuře. Ztratili byste klíč k porozumění a citlivosti k tolika hodnotám – k filozofii, literatuře, hudbě, architektuře, výtvarném umění a vůbec všem projevům ducha vaší vlastní národní i evropské tradice.“
Krásný sváteční den přátelé, nezapomínejme na naši historii, poučme se z ní a někdy třeba na shledanou u Cyrila.
Zdroj fotografií: www.wikipedie.cz, www.turistika.cz