Koncept Smart City (chytré město) představuje nový fenomén, jež se stává součástí řízení moderního města. Jeho podstatou je maximální využívání chytrých (smart), zejména telekomunikačních technologií v řízení města s cílem zlepšit kvalitu života jeho obyvatel. Koncept Smart City není však pouze o zavádění chytrých technologií, ale rovněž o změně základních přístupů k tvorbě města a jeho plánování či zefektivnění veřejné správy.
Toto nové „náboženství“, kde nic není hloupé, ale „smart“, zdá se, dorazilo i do Třebíče. V březnu roku 2016 vedení města podepsalo memorandum o spolupráci s firmou E. On ČR a v roce 2017 pak město Třebíč tuto iniciativu potvrdilo sjednáním pracovní skupiny.
Už z oficiálního představení konceptu se zdá, že vedení města Třebíče koncept Smart City příliš nepochopilo. Těžko se tak město Třebíč může někam posunout, když se ve městě vše plánuje pouze od stolu, nedělají se architektonické soutěže, platíme nadměrné částky za MHD, aniž by byly zaváděny nejmodernější technologie jako elektrobusy, chybí obchvat města a mezi unikátními památkami UNESCO kličkují auta. Ne toto opravdu není „smart“. A když už jsme se měli šanci v myšlence Smart City posunout, bylo zamítnuto zavedení participativního rozpočtu.
Vrcholem iniciativy být „smart“ je pak pouze základní rozvojový dokument města, který je na pouhé 4 roky (2015-2019) a koncept Smart city tam byl přidán až ex post. Město Třebíč možná reaguje na nové trendy, ale testování elektromobilů pány radními Třebíč rozhodně nikam neposune. Jak by mělo vlastně „chytré město“ fungovat?
Hlavní a zcela zásadní myšlenkou Smart City je vytvoření koncepce udržitelného rozvoje s využitím moderních technologií. Mezi evropská města, jež dosud dovedla myšlenku „chytrých měst“ nejdále, se řadí Vídeň, Amsterdam, Barcelona, Malmö či Heidelberg. Ty mají vytvořené strategické plány rozvoje na desítky let dopředu, jež je zpracována širokou odbornou veřejností. Největší důraz je kladen do energetiky, IT systémů a řešení dopravní problematiky. Nové technologie přináší především větší efektivitu fungování měst, ochranu životního prostředí, šetření veřejných financí, otevřenost a transparentnost radnice a úřadů či příjemnější prostor pro žití.
V České republice jsou prozatím nejdále v aplikaci vize Smart City Praha, Písek, Litoměřice, Vrchlabí, Brno či Pardubice. Jednotlivá města se zaměřují na řešení dopravní situace, provoz inženýrských sítí, modernizaci vodohospodářství, bezemisní veřejnou dopravu, využívání bike-sharingu (sdílení jízdních kol) či energetickou soběstačnost. Skvělý článek i s rozhovory a animacemi naleznete zde.
To vše by mohlo a mělo být také v Třebíči. Důležitá je však dlouhodobá vize a koncepce, bez kterých nebude možné tyto inovace zavádět. A přesně to v Třebíči zatím chybí a je nejvyšší čas to změnit. Ale ne jen od stolu a na papíře, ale v myšlení radních, úředníků a díky tomu i obyvatel Třebíče.