Po sedmnácti letech vývoje letos v dubnu poprvé vzlétla černá ultralehká “stíhačka” z dílny techniků z ČVUT. Stroj, který má vlastnosti proudového letounu, ale může ho řídit každý, kdo má průkaz na sportovní letadlo. Sériově se má začít vyrábět nejspíš až za tři roky, příští týden ale autoři ukážou další “tvář” letounu vyrobeného speciální metodou z uhlíkových vláken nasycených pryskyřicí.

Na výstavišti v Letňanech, kam se na zbrojní veletrh a fórum Future Forces sjedou české i zahraniční armádní špičky nebo ministři obrany, se UL-39 Albi II představí v pozměněné verzi, s jiným motorem, tedy jako vojenské letadlo. Strojaři z ČVUT a firem Jihlavan airplanes a LA Composite jej prezentují jako cvičný letoun pro začínající vojenské piloty.

“Zatím se předpokládá budoucí prodej pod obchodní značkou Skyleader a využití stávající obchodní sítě,” říká Martin Kubovčiak z firmy Jihlavan airplanes.

Celá akce, kde se ukáže i “ultralehká stíhačka”, je zaměřena na podobu “vojáka budoucnosti”. Firmy představí nové modely pancéřovaných vozidel, zbraní, vybavení pro vojáky nebo třeba robotické systémy. A organizátoři předpokládají, že díky mezinárodní účasti půjde o něco víc než jen o výstavu − na místě se bude dojednávat byznys. Zúčastní se jí přes 200 českých i zahraničních firem a na 1200 oficiálních delegátů a armádních odborníků ze 60 zemí.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest